1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Teknoloji Tasarım nedir

TEKNOLOJİ TASARIM

TEKNOLOJİ: Teknoloji nedir genel manada biliriz.  Teknoloji deyince kafamızda oluşan ürünler, daha çok elektronik ve mekanik ürünlerdir. Bunlar; çamaşır-bulaşık makinası, televizyon, cep telefonu, ulaşım araç gereçleri, iş makinaları, silah sistemleri, tıp teknolojileri gibi ürünlerdir. Teknolojik bir üründen çıkarak teknolojinin tanımını kendimiz bulmaya çalışalım.

Örneğin Elektrik Süpürgesi. Neden yapılmış olabilir?  Cevap olarak, insanların ortamdaki çöpleri süpürme ve temizleme ihtiyacını gidermesi, kolay bir şekilde temizlik yapabilmelerini sağlamak için diyebiliriz. Demekki öncelikle teknolojinin amacı, bir ihtiyaca çözüm bulmak ve hayatı kolaylaştırmaktır. İkinci soru olarak; elektrik süpürgesini hangi araç-gereç ve malzemelerle, hangi yöntem ve teknikleri kullanarak gerçekleştireceğiz. Buda bilgidir, yetenektir. Bilimdir ve tekniktir. Sonuçta teknolojinin tanımını şu şekilde yapabiliriz. Teknoloji, tabiki sadece insanların değil, canlıların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, araç gereçlerin üretilmesi için gerekli olan yetenek ve bilgidir.

Teknolojinin bir diğer tanımı ise, sanayi dalıyla ilgili üretim yönetim ve tekniklerini, kullanılan araç-gereç ve aletleri kapsayan bilgi olarak ifade edilmektedir.

Teknoloji kelimesi yunanca da, sanat ve bilmek kelimelerinden teknolo-logia dan gelmektedir. Ustalık, teknik bilgi,  yunancada Tehnikos kelimesi ile ifade edilmektedir.  Logia ise sanat, bilim, yetenek gibi anlamlara gelmektedir. Teknoloji ile hayatı kolaylaştırmak için gerekli araç-gereç ve malzemeler,  bilim ve teknik kullanılarak tasarlanmakta ve ürüne dönüştürülmektedir.

Teknoloji ve Tasarım kavramları bir çok alanda birlikte kullanılmaktadır. Çünkü bu ikilinin uyumu ile ortaya çıkan ürünler en estetik ve kaliteli sonuçlara ulaşmayı sağlamaktadır. Şimdi bunu daha iyi anlamak için Tasarım nedir sorusuna açıklamaya çalışalım.

Teknoloji ile ilgili kavramlar : Buluş, icat, keşif, bilim, teknik, teknoloji, endüstri ve endüstri 4.0

teknoloji tasarım

TASARIM: Tasarım nedir? İngilizce ve Fransızca da ki “desing” kelimesi karşılığı; Tasarımdır. Tasarım, düşünmek, planlamak anlamındaki "Tasar"kelimesinde türetilmiştir. Yeni bir ürün, hizmet ya da nesne için plan yaratma ve geliştirme süreci, tasarlamak olarak tanımlanır. Tasarım, bir fikri, ürün veya hizmeti, daha öncekinden farklı, gelişmiş bir amaca yönelik, yeni bir sonuca ulaştırmak için planlanarak yapılan görsel çalışmalardır. Tasarım, bir sorunun çözümüne yönelik zihinde planlama ile geliştirilmiş fikrin, biçime dönüşmüş halidir.  Evler, ulaşım araçları, mutfak eşyaları, mobilyalar, elektronik cihazlar, makinalar, hizmetler vb bir çok şey çizimle veya diğer yöntemler ile tasarlanabilir.

Tasarımlarda, çizgiler, yön, renkler, oran orantı, ton, doku, biçim gibi elemanlar kullanılır. Tasarım süreci kısaca problem tanımlama ve çözüm önerme sürecidir. Tasarım; endüstriyel tasarım, grafik tasarım, mimari ve çevre tasarımı gibi alanlardan oluşur

Teknoloji Tasarım Arasındaki İlişki:

Teknoloji Tasarım nedir? Teknoloji Tasarım; Teknoloji Tasarım olgularının, çözüme yönelik süreçte, birlikte kullanılmasıdır. Bu iki kelime birlikte sık sık ifade edilmeye başlanmıştır. Çünkü bu iki kavramın, birlikte uygulanması ile ortaya çıkan ürünler; teknik, estetik açıdan verimli sonuçlar ortaya çıkartmaktadır.


Teknoloji Tasarım Fikirleri VİDEOLAR

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün29
Dün115
Hafta836
Ay2462
Toplam5265352

VCNT - Visitorcounter

Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgi ve görseller izin alınmadan kullanılamaz.