Teknoloji Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflarda devam ediyor.

Teknoloji Tasarım dersi 2013-2014 eğitim öğretim yılında 7 ve 8. sınıflarda önceki ders müfredatı ile devam edecek. Teknoloji Tasarım dersinde bu yıl için farklı bir klavuza gerek yok. 7 ve 8. sınıflar önceki müfredata göre eğitim gördükleri için, Teknoloji Tasarım klavuzu ve ders işlenişide önceki yıllardaki gibi olacak. 2014-2015 yılında yeni müfredata göre haftalık 35 saat olan derslerin içinde, Teknoloji ve Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflarda zorunlu ders olarak işlenecek. Bu nedenle 2014-2015 eğitim öğretim yılında muhtemelen 3 yıllık ders konuların 2 yıla indirildiği yeni Teknoloji ve Tasarım dersi öğretim klavuzu yayınlacak. Öğretmenlerde 7. sınıf öğrencilerinden itibaren yeni klavuza göre eğitim verecek. 2014-2015 eğitim öğretim yılında 8. sınflar ise eski klavuz kitaba ve müfredata göre eğitim verecekler.

Teknoloji ve Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflarda da kaldırılmayacak.Teknoloji ve Tasarım dersi ile ilgili yapılan son değişiklikle bu ders bundan sonra 3 yıl yerine 2 yıl işlenecek. Çünkü haftalık 35 saat olarak hazırlanan yeni programda bu şekilde son halini almıştır ki, eğerki bu dersi kaldıracak olsalardı bunu hemen söyler önceki müfredat ve öğrenciler bu dersin son kez eğitimi alan öğrenciler olacaklar denirdi. Yeni müfredatta da 35 saat içerisinde yer almazdı. Bu ders kademeli olarak kaldırılacak olsa idi bunu açıklarlardı. Hattta iptal edilmiş olsa bile, sınıf öğretmenlerinden 3000 kişiyi bu derse geçiş yaptırılmazdı. Ben şu an önümüzde olan son durum haricinde, dedikodulara kulak asmamız gerektiğine ve motivasyonumuzu bozmamamız gerektiğine inanıyorum.

Teknoloji ve tasarım dersi 7 ve 8 sınıf

Sonuçta Teknoloji ve Tasarım dersi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılından itiberen 7. ve 8. sınıflarda, yenilenen klavuz kitap ile devam edecektir. Klavuz kitabın hazırlanırken, daha önceki 3 yılın müfredatının iki yıla göre yeniden düzenleceği, ilave değişikliklerle son haline getirileceğide muhtemeldir.

Teknoloji ve Tasarım dersininde 3 yıl yerine 2 yıla indirilmesi de doğruyu söylemek gerekirse mantıklıda bir uygulama olacaktır. Çünkü 3 yıl tekrarlanan bu derste 3. yılın özellikle sıkıcı olduğu bir çok öğrenci ve öğretmen görüşü olarak sunulmaktadır.

Teknoloji ve Tasarım dersi 7 ve 8. sınıflar yerinde 6 ve 7 sınıflarda olsa daha mantıklı olacağı yönünde de öğretmen görüşleri ağırlıktadır. Nedenine gelince SBS kaldırılsa bile yeni sistemde 8 sınıflar yine sınavlar var ve aynı zamanda da %70 oranında önemli olacak. Böyle bir ortamda bu ders angarya olarak görülcektir. Halbuki 6. sınıflar yaş itibari ile daha heyacanlı ve verimli oluyorlar. Ayrıca o yıl yüzde etkisi az olan sınavların gerimi de daha düşük olacaktır. 7. Sınıflarda da konular daha üst seviyece verilerek ders amacına ulaşıdı. 8. Sınıflar 12 sınav arasında bu derse motive olamayacaklardır. Bu konular müfredatı hazırlayanlar tarafından öğretmene sorulmuştur diye umuyoruz.

Teknoloji Tasarım Fikirleri VİDEOLAR

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün348
Dün1096
Hafta8625
Ay31761
Toplam7949156

VCNT - Visitorcounter

Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgi ve görseller izin alınmadan kullanılamaz.