1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Yeni müfredat programı henüz taslak aşamasıdadır. Bu nedenle Teknoloji Tasarım 7. sınıf Ürün dosyamız, Tübitak tarafından yenisi yayınlanıncaya kadar önceki klavuzdaki 6 ve 7yi kapsayacak şekilde işlenecek bilgisi'ne uygun olarak hazırlanmıştır.  İlk adım etkinliğinden başlamış, 7. sınıf etkinlik isimleri yazılmış, ek boş sayfalara yer verilmiş, 2 dönem grup etkinliği için ek sayfalar verilmiştir. Öğretmen bu dosyayı kullanırken 6. sınıf ilk adım etkinliğinden giriş yapacak 7. sınıf etkinliklerini yaparken altyapı olarak 6. sınıf konularınıda kavratacaktır. Örneğin 7. sınıf birimden bütüne etkinliğini yaparken, hazır birimlerden çalışmalarda yaptırarak tek bir kuşak ismi içinde 6. sınıf düzen oluşturalım etkinliğini de işlemiş olacaktır. Kurgu ve yapım kuşaklarıda bu mantıkla işlenebilecektir. Ürün dosyasında boş sayfalara, 2. dönem grup çalışması için ek etkinlik sayfalarına yer verilmiştir. Sonuçta Tubitak tarafından yenisi yayınlanıncaya kadar öncekine göre anlatılacağı bilgisinin gereği yapılmış, 7. sınıf ürün dosyamız yeni eğitim öğretim yılına göre düzenlenmiştir. Yeni müfredat programı henüz çalışma aşasında olduğu için bu yılda önceki teknoloji tasarım klavuzuna göre eğitim yapılacaktır. Yeni ürün dosyamızda, istekler dikkate alınarak yeni güncellemeler ile öğrenci ve öğretmen için çok daha verimli sonuçlara ulaşmayı sağlayacak nitelikte geliştirilmiş ve hazılanmıştır.

Teknoloji Tasarım dersi 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında nasıl işleneceğine dair, Teknoloji ve Tasarım Eğitimcileri Derneği tarafından resmi makamlardan edinilen bilgi aşağıdaki şekildedir.

 

  • BTYK çerçevesinde MEB ile TÜBİTAK arasında yapılan protokol gereği Teknoloji ve Tasarım Dersi 7-8 Öğretim Programı; TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır.
  • Program TÜBİTAK tarafından hazırlanarak bakanlığa iletildikten sonra; Talim ve Terbiye Kurulu onayına sunulacak olup, onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mevcut durum itibari ile; güncellenmekte olan program yayınlanana kadar mevcut öğretim programı uygulanacaktır.
  • 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında 8. sınıflarda mevcut programda yer alan kazanımlar ve bunlara yönelik etkinlikler aynen uygulanacaktır.
  • 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında 7. sınıflarda okuyacak öğrenciler daha önce programın temelini oluşturan 6. sınıf kazanımları ve bunlara yönelik etkinlikleri almadıklarından dolayı ders planlamalarında; mevcut programda yer alan 6. sınıf grup etkinlikleri ile 7. sınıf etkinliklerine birlikte yer verilmesi uygun olacaktır.

TÜBİTAK tarafından üzerinde çalışılan Teknoloji ve Tasarım Dersi 7-8. Sınıflar Öğretim Programı tamamlanıp, onaylanması ve akabinde yayınlanmasına kadar dersimizin okullarda nasıl uygulanacağı ile ilgili olarak yukarıdaki açıklamaların dikkate alınması gerekmektedir. Saygılarımızla... (kaynak link)

2014 - 2015 Teknoloji Tasarım dersi ürün dosyamızda bu bilgiye uygun olarak hazırlanmıştır. Sonuçta öğretmenler, 6. ve 7. sınfı düzen kurgu ve yapım kuşaklarını 7. sınıf etkinliği ismi altında işlerken, 6. sınıfıda altyapı olarak hızlıca kavratması ve birlikte aktarması gerekmektedir. 6. sınıftaki grup çalışmaları içnde ek sayfaları kullanabilir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Teknoloji Tasarım Kaynakları


Bugün1125
Dün2291
Hafta11853
Ay56903
Toplam4277968

VCNT - Visitorcounter